True Life Story How Man Landed Multimillion Contract With the Assist of A Safety Guard He Gave Raise (Images)

0



Lewis Ndichu

 

Lewis Ndichu, the CEO and chairman of Lewison Holdings has taken to his Fb web page to share a real life story how he acquired a multimillion contract with the assistance of a safety man he gave a carry.

 

In a heartwarming Fb put up on Monday, September 7, the CEO of the engineering firm recalled how his selfless act to a safety guard landed him a multi-million challenge. 

 

In his personal phrases:

 

TRUE STORY.

Two years in the past I had a development challenge alongside Thika Street, my each day route was from Limuru highway by way of Muthaiga in the direction of Thika highway……to and from.

You probably have used the route largely within the night simply as you allow the freeway in the direction of Muthaiga there males at all times cease each car they see to get a carry. They’re safety guards in UN places of work, and different residence alongside Limuru highway, and Runda.

I began providing them carry, virtually on a regular basis. I may carry three to 4 individuals. Now there’s this man with story mingi, and someday ask, Mkubwa nikulizeko, kwanini huwa unatumbeba. Nyinyi watu wa magari makubwa ni ngumu sana kupeana carry. Lakini wewe hujali ata wakati kuna matope.

I checked out him and smile, and requested his title. Naitwa Otis nafanya safety ya usiku kwa compuni Fulani. Eeeeh, okay Otis. Otis mimi na wewe tuko kitu kimoja, tofauti yetu ni hii gari. Nimetoka kutafta juu ya watoto, na wewe uko jiani ukataftie watoto. Ndio nipate kazi yenye nafanya ni kwa huruma ya Mungu, na kwanini pia mimi nisikuhurumie angalao na wewe ufike kazini. We paused for a while.

After which continued. Otis, huruma ya Mungu hupitia watu wanasaidiana. Mimi ni Engineer, nafanya ujenzi wa manyumba na Lewison Builders and Contractors, Kwa huruma ya Mungu unaweza nipatia kazi siku moja, kwasababu pia mimi nimekuhurumia.

Otis was now pazzled, however by the point he began one other dialog, we have been at UN intersection. As I drive dwelling I considered how we will hold interactions with Otis. I went and printed enterprise card and saved a bunch within the automobile.

 

For the following two day I did meet Otis, however I made positive I’ve shared my enterprise playing cards with the individuals I carry.

On third day Otis was with me, and I handed over my enterprise card. I informed Otis, hold this perhaps you would possibly want a job in future. Otis was joyful.

Days handed, months till early final month once I acquired a name from a Mzungu, who wished us to satisfy he has a challenge. On the assembly I requested him who referred me to him. He smiled and mentioned, my safety man spoke very excessive of me. That he has labored in my web site as evening guard, and geuss who Otis.

So trough Otis, I’ve landed a multi million challenge proposed to begin quickly.

Ethical of this story,

 

1. Not all companies comes from networking espresso or wine conferences.

2. Anybody could be a bridge to your success, be taught to work together with individuals.

3. Whenever you assist, God at all times return the favour, what you obtain right this moment, you gave a while again.

4. At all times be good, form and beneficiant to everybody, God would possibly use them someday.

I’ve promised myself I’ll repay Otis, perhaps purchase him a Motorcycle, and a few cash to begin a enterprise for the spouse.

 

Simply by saying he had labored for me, gave the consumer a confidence of hiring us.

Tenda wema, mengine achia Mungu.

 

TRUE STORY. Two years in the past I had a development challenge alongside Thika Street, my each day route was from Limuru highway by way of…


Posted by Lewis Ndichu on Tuesday, September 8, 2020

 





Supply hyperlink

Leave A Reply

Your email address will not be published.